Yüz protezleri yüz kemiklerini büyültmek için üzerlerine eklenen protezlerdir. Amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyültmek ve çıkık hale getirmektir.Çene ya da elmacık kemiğinin gerektiği boyutta olmadığı bütün yüzler bu tür protezlerden fayda görebilir.

Çene protezleri ağız içerisinden, alt dudağınızın en derin yerinden ya da çene altından yapılan bir kesi ile konulabilir. Çene altından konulması protezin ağza değmeden en temiz şekilde konulmasını sağlıyor ancak çene altında bir kaç cm’lik bir kesi yapılıyor ve belli belirsiz de olsa bir iz kalıyor.

Elmacık kemiği protezleri ise her zaman ağız içerisinden konulur. Kesi üst dudak içerisinden, en derin yerden yapılır ve yanak altından protez konulur. Bütün ağız içi kesileri emilebilir dikişler ile kapatıldığı için alınması gereken dikiş genellikle olmaz.

Ağrılı sayılacak bir ameliyat değildir. Ameliyattan sonra ameliyat bölgelerinde bir şişlik olacaktır. Bu şişlik 4.haftanın sonuna kadar konulan protezi olduğundan yaklaşık %30 daha büyük gösterebilir. Gerçek sonucu görmeniz aylar alabilir.

İlk günlerde çene hareketlerinde hafif bir ağrınız olabilir. Ama genellikle bir kaç gün içerisinde normal hayatınıza dönebilir, bir kaç hafta sonra spora başlayabilirsiniz.

Ağız içi dikişleriniz kendiliğinden eriyecektir. Bu dönemde ağzınızın içini çok temiz tutmanız ve bol bol gargara yapmanız gerekli olacaktır.