Yağ enjeksiyonu veya dolgu olarak bilinen uygulama kozmetik cerrahide geniş bir  alana sahiptir ve günden güne popülaritesi artan bir tekniktir. Yağ biz estetik cerrahlar için en iyi şekillendirilen dolgu maddelerinden biridir, bu nedenle geniş bir uygulama alanı vardır. Eller ve yüzde gençleştirme için kullanılan etkili bir dolgu malzemesidir. Enjekte edilen yağ hücreleri yeni yerinde yaşamaya devam eder ve dolgu görevi görürler. Verilen yağ hücreleri ölürse dolgu etkiside ortadan kalkar.

Bu yüzden yağ alımında uygulanacak teknik ve aletler çok önemlidir. Birçok teknik vardır, uygulanacak işlemde yağ hücrelerine en az zarar veren işlem uygulanmalı. En çok kullanım yeri yüz bölgesidir. Yaşlanmayla birlikte yüzdeki yağ miktarında azalma ve sarkma meydana gelir. Gençlerde de yüzün yumuşak doku ve kemik yapısı nedeniyle hacim kayıpları veya zayıflıkları görülebilir. Yağ enjeksiyonu ile yüzdeki azalan yağ yerine konur ve yüzün daha genç, dolgun, diri ve estetik görselliği sağlanır.

Yağ dokuları yüksek miktarda kök hücre deposudur. Yağ enjeksiyonu uygulanan kişilerde bu bölgelerde kök hücrelerin 3-4 ay sonra aktivasyonu ile gençleşme ve parlaklık oluşmaktadır.

Yağ enjeksiyonu doku hacmi azalmış alanlara uygulandığında, güvenli, uzun ömürlü ve doğal görünümlü sonuçlar verir. Enjekte edilecek yağ genellikle vücudun bir kısmından alınarak, özel bir işlemden geçtikten sonra yağ kanülleri ile düzeltme yapılacak alanlara enjeksiyonu içerir. Bu prosedürde istenen sonuç elde etmek için birkaç kez tekrar gerekebilir. Kendi dokunuz olduğundan reaksiyon verme veya reddetme gibi bir durum olmamaktadır.