Varis vücuttaki kirli kanı taşıyan toplar damarın içindeki kanın yer çekiminden oluşan zorluğu yenerek kalbe dönebilmesine yardımcı olan kapakçıklarının yetersizliği, damar duvarlarının zayıflığı ve doğuştan damar hastalıkları varisin yapısal nedenlerinin temelini oluşturur.

Skleroterapi, varis tedavisinde en sık kullanılan ve en iyi bilinen yöntemlerden birisidir. Halk arasında, “iğne tedavisi” ve son yıllarda popülerleşen ismiyle “köpük tedavisi” olarak da bilinir. Skleroterapi, basit olarak, varislerin içine onları tahrip eden bazı ilaçların enjekte edilmesidir. Tahrip olan varisler, tıpkı bir yaranın iyileştirilmesi gibi, vücut tarafından gittikçe küçültülürler ve zamanla tamamen ortadan kaybolurlar.

Varisler cilde çok yakınsa ve çıplak gözle görülüyorsa, özel iğnelerle direkt olarak varislere girilebilir ve skleroterapi uygulanır. Varisler daha derindeyse ve çıplak gözle görülemiyorsa, o takdirde varislere ultasonla görerek iğneler yerleştirilir ve ilaç enjekte edilir (ultrason rehberliğinde skleroterapi). Kılcal varisler çok ince olduklarından, özel ışıklı büyüteçler altında çok ince iğnelerle skleroterapi yapılmalıdır.