Terleme, ortamın sıcaklığına bağlı olarak vücut ısısını ve vücudun tuz oranını dengeleyen ve istemsiz çalışan fizyolojik doğal bir olaydır. Bu olayla vücut kendisini soğuturken aynı zamanda vücutta biriken toksinlerin atılması sağlanır.

Kişiyi olduğu kadar çevresindekileri de rahatsız eden bölgesel aşırı terleme, sosyal hayatı ve ilişkileri olumsuz etkileyen, özgüveni düşüren önemli bir problemdir. Çoğunlukla koltuk altı, el, ayak ve yüzde gözlemlenir. Uygulanacak tedavi uzman doktorunuz tarafından terlemeye neden olan sebebin tespiti ve bulunduğu bölgeye göre değişebilir.

Aşırı terleme, normal terlemeden farklı olarak şikayet edilen bölgede sürekli bir ıslaklık olması halidir.  Aşırı terlemenin altında stres, korku ve gerginlik gibi birçok neden yatabilir. Bu birçok ilaç ve ter önleyiciler ile baskı altına alınmaya çalışılsa da, daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Botoks uygulaması aşırı terleme tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Kolaltı, avuçiçleri, ayaktabanı ve yüz bölgesi için uygulanabilir.

Uygulamadan önce terleyen bölgeye nişasta testi yapılarak, terlemenin yoğun olduğu alanlar tespit edilir ve botox buna bağlı olarak yapılır. Botoks uygulamasında deri altına zerk edilen ilacın herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında acının hissedilmemesi için anestezik krem sürülmesi yeterlidir. Botox uygulaması ile aşırı terleme gözlenen bölgede, terleme önleneceğinden ter kokusu sorunu da ortadan kalkacaktır.