Yaşlanmaya bağlı hormonsal nedenler ile meme dokusunda azalma olur. Bu da memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına neden olur. Emziren annelerin göğüsleri de sarkmaya daha meyilli olur. Ayrıca yerçekimi memeleri aşağı doğru çekerek sarkmalarına sebep olur. Bazı durumlarda ise sarkıklık çok erken yaşlarda başlar ve tamamen memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından kaynaklanır.
Memeye yeniden şekil vermek, sarkıklığı tamamen gidermek, aynı anda da memeyi büyültmek ya da küçültmek mümkündür. Henüz iz bırakmadan meme dikleştirebilecek bir ameliyat tekniği bilinmemektedir. Kullanılan teknikler meme ucunun deri ile birleştiği bütün çevresi boyunca ve meme altına doğru uzanan bir iz bırakırlar. Bu iz alttaki katlantı çizgisinde devam eder. Genellikle meme ne kadar sarkıksa bırakılan izleri o kadar uzun olacaktır.
Ağrılı bir ameliyat değildir. Genellikle hastalar ertesi gün taburcu olabilir ve 3-4 gün sonra işlerine dönebilirler. Genellikle ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olur. Bu ameliyat sonucunda ciddi morarmalar ve şişlikler beklenmemektedir. Bu ameliyat için bir haftanızı ayırmak en doğrusu olacaktır. Bir haftanın sonunda normal hayata dönmüş olursunuz

Ameliyat sonunda dik ve istediğiniz boyda göğüsleriniz olacaktır.