Liposuction (yağ aldırma), karın, kalça, göğüs, uyluk, sırt, kol veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerindeki dirençli yağ dokularını çıkarmak amacıyla yapılan ameliyattır. Vakum yöntemi ile yağları emme ve kanüller aracılığı ile deri altından çekme prosedürüne dayalı cerrahi bir işlemdir. Lipoplasti  olarak da bilinen Liposuction (yağ aldırma); düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına rağmen belli bölgelerde depolanan inatçı yağ dokularından kişiyi kurtarmak ve ayrıca bu alanları şekillendirmek (konturlamak) amacıyla yapılır.

Liposuction ameliyatı sonrası, 1 gece hastanede yatış verilir. Ameliyatın ardından liposuction yapılan bölgeye baskı uygulayacak korse ve benzeri özel baskılı kıyafetler giydirilir. Korse uygulamasındaki amaç; çekilen yağ dokusu ile boşalan bölgenin deri ile birleşmesini sağlamak ve şişlik-morarma oluşumunu hafifletmektir.

Liposuction ameliyatı anestezi altında yapıldığı için operasyon sırasında ağrı-acı hissi olmaz. Ancak liposuction ameliyatı sonrası ilk bir kaç gün hafif ve orta dereceli ağrı oluşumu ve rahatsızlık hissi oluşması normaldir.

Liposuction ameliyatı sonrası, vücut ödeminin azalması ile birlikte (ortalama 6 haftanın sonunda) vücut konturlarınızın şekli belirginleşmeye ve ameliyatın sonuçları kendini yavaş yavaş göstermeye başlayacaktır. Tam sonuçların alınması Liposuction ameliyatı sonrası altıncı ay ile birlikte olur.