Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği ve en fazla dikkat çektiği yer. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda neredeyse kaçınılmazdır. Etraflarında başlayan bütün sarkmalar, gevşemeler de göz kapaklarını etkilemektedir.

Alın yaş ilerledikçe aşağı doğru iner. Alın ile beraber kaşlar da üst göz kapaklarının üzerine düşmeye başlar. Böyle bir yükü kaldırma gücü olmayan göz kapakları aşağıya doğru kaymaya başlar. Göz küresini çevreleyen, ona destek sağlayan yağ torbalarını alt göz kapaklarından ayıran bir zar vardır. Bu elastik bir zar ve de bariyer görevini yapar. İlerleyen yaş ile bu zar gevşer ve yağ torbalarının yükünü taşıyamaz hale gelir. Böylece “göz torbaları” oluşur.

Standart göz kapağı ameliyatlarında göz kapağı derisi, deri altındaki ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınır. Ameliyat izleri birkaç hafta içinde kaybolur. Ameliyat sonrasında şişlikler oluşan şişlikler de 3 hafta içinde tamamen düzelir.