DOLGU ENJEKSİYONU

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek, derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, dudaklarda hacim ve şekil oluşturmak , yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir.
Dolgu enjeksiyonu tedavisi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Dolgu estetiği ile yüzdeki yorgun ifade giderilir. Yıllar içerisinde ciltte elastin, kolajen, yağ tabakası ve hyalüronik asidin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar. Dolgu enjeksiyonu; yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda ,dudaklara daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile ve ciltteki derin yara, akne izlerini gidermek için kullanılabilmektedir.
Cilt dolgu malzemeleri, hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir. En çok enjekte edilen yüz bölgeleri arasında dudaklar, nazolabial kıvrımlar (burun kenarları ile ağzın köşeleri arasındaki kırışıklıklar), burun ve yanaklar bulunur.
Dolgu enjeksiyonu 20- 30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrası kişi rutin aktivitelerine hemen dönebilir. Dolgu enjeksiyonu etkisi uzun süre kalıcıdır. Kalıcılık süresi kişiye ve kullanılan dolgu maddesine göre 1-2 yıl arasındadır.
Dolgu işlemi birçok noktada kullanılmakta olup öne çıkan alanlar:

Göz altı Işık dolgusu
Göz altı problemleri, genç yaşta bile kişinin olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olabilir. Göz altı ışık dolgusu ile göz altında oluşan çukurluklar yanaklar ile aynı hizaya getirilebilir. Bu sayede göz altı çevresinde gerekli oranda bir yükseltme sağlanabilir. Işık dolgusunun içindeki parlaklık veren maddeler sayesinde morluklarda açılma ve parlaklık oluşur.

Burun Dolgusu
Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Burundaki dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler tedavi edilir.

Çene Dolgusu
Derinin altına enjekte edildiğinde, dolgu enjeksiyonu, bu alanı dolgunlaştırarak yükseltir. Dolgu enjeksiyonun etkisi kullanılan ürünün niteliklerine genellikle belli bir süre içinde ortadan kaybolur.
Dolgu malzemeleri enjeksiyonu ile artan çene projeksiyonu, daha ‘V’ şeklinde bir yüz şekli oluşturabilir. Bu, çenenin oranları yüzün diğer özellikleri ile uyumlu hale getirebilir ve yüzün genel estetiği artırılabilir.

Dudak Dolgusu
Dudak dolgusu; dudağın şeklini, doku ve yüzeyini estetik olarak geliştirmek; istenilen hacim ve formu oluşturmak amacıyla hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile yapılan kozmetik bir dudak büyütme prosedürüdür. Dudaklara dolgusu uygulama öncesinde, genellikle anestezik (lokal uyuşturucu) etki gösteren kremler sürülerek 15-20 dakika bekletilmesi iğne hissini azaltarak işlemi çok daha konforlu hale getirmektedir. Sonrasında ince uçlu iğne uçları kullanılarak dolgu işlemi yapılır.