Daha düzgün, daha estetik bir bacak görüntüsüne ulaşabilmek için yapılan tüm ameliyatlara bacak estetiği ameliyatları adı verilir. Ameliyatsız bacak estetiği sağlamak neredeyse mümkün olmamakta ya da kalıcı olmamaktadır. Bacakların normalden daha kalın, daha ince, çarpıklık gibi daha asimetrik bir görüntüye sahip olması kişiyi psikolojik olarak rahatsız edebilmektedir. Bu da zamanla özgüven kayıpları yaşanmasına neden olabilmektedir.

Yaşın ilerlemesi ve yüksek miktarda kilo vermenin sonucu olarak özellikle bacak iç yüzünde gevşeme ve sarkmalar ortaya çıkabilir. Yürüyüş esnasında bacak iç yüzlerinin birbirine sürtünmesiyle terleme ve pişiklere de neden olabilir. Yol açtığı bu gibi sıkıntıların yanı sıra, estetik olarak da hoş olmayan bir görünüm oluşturan bacak iç yüzündeki bu gevşemeler, bacak germe ameliyatları ile düzeltilmesidir.

Ameliyattta gerekirse liposuction ile bacaklar inceltilmekte ve sonrasında fazla olan deri alınmaktadır. Bu sayede bacakta ince ve düzgün şekilli bir görünüm sağlanır.

Estetik bacak germe ameliyatı erken dönemde iz bırakıcı nitelikte bir ameliyat olmasına rağmen izler zamanla silikleşmektedir ve bacak germe estetiği ameliyatının sonuçları oldukça yüz güldürücüdür.