Bazı kişilerde akne ve yara izleri oluşur. Bazılarımızda ise, çocukluk kazaları gibi sebeplerle istemediğimiz yerlerde izler kalmıştır. Bu gibi izleri hafifletmede çok etkili yöntemler vardır

Akne ve yara izi tedavisi için farklı yöntemler bulunur. En yaygın kullanılan akne izi tedavisi yöntemleri deriye yapılan soyma işlemleridir. Kişide aktif olarak akne bulunuyorsa öncelikle akne tedavisi uygulanmalı, sonrasında ise akne izi tedavisi uygulanmalıdır. Deri soyma yöntemleri(dermabrazyon) ile üst deride bulunan kök hücreler aktif hale getirilir. Bu yeni oluşan epitel hücreler ise yüzeyi örtme görevi görür. Çoğunlukla 1 ila 3 seans arasında süren bu işlemde her seans 30 dakika olacak şekilde planlanır. Akne izi tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güneşten olabildiğinde kaçınmaktır. Ek olarak bu tedavi sonrasında ciltte kızarıklıklar ve soyulmalar da meydana gelebilir. Fakat bu komplikasyonlar geçicidir.

Akne izi tedavisi uygulamaları arasında lazer ve kimyasal peeling de bulunmaktadır.

Akne izi tedavisi genellikle aktif aknelerin iyileştikten sonra geride bıraktığı leke şeklindeki izlerin giderilmesinde uygulanır. Tedavi izlerin pembe renkte olduğu erken dönemde başlatılmalıdır. Böylece daha etkili olabilir.

Yara izlerinin tedavisi cerrahi olarak yapılabildiği, çeşitli ilaç uygulamaları, dolgu uygulamaları, deri soyma yöntemleri ve lazer tedavileri kullanılabilir. İz tedavisi ne kadar erken başlar ise o kadar iyi sonuç alınır.